Сьогодні в Україні святкують Медовий спас: прикмети і традиції

У понеділок, 14 серпня 2017 року, християни східного обряду святкують Перший або Медовий Спас. На території Київської Русі це свято почали відзначати у кінці 14 століття.

Свято Винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього виник в Константинополі насамперед через епідемії, пік яких припадав на серпень, — для запобігання смертей і хвороб люди виходили з Хрестом Господнім на хресний хід, освячуючи вулиці. В даний день також згадують сімох мучеників Маккавеїв, страчених за відмову поклонятися язичницьким богам, які з роками в народі трансформувалися в Маковея.

Традиційно 14 серпня в церквах святили воду, мак, мед, чорнобривці і волошки, після чого починався двотижневий піст Спасівка, що кінчається Успінням Пресвятої Богородиці. Освячені букети прийнято сушити і залишати як цілюще зілля для охорони житла, двору, худоби, дітей від поганих снів. Вважається, що в день Першого Спаса жінці може пробачитися будь-який гріх, якщо вона кається.

В Україні на свято Медового спаса пекли коржі і пироги з маком, освячували колодязі, ворожили. Вважається, що всі справи необхідно завершити напередодні і відпочити від роботи на Маковея. У той же час, не можна сваритися і бажати зла кому-небудь в цей день, оскільки негатив повернеться.

Зі святом Медового спаса вважається, що починається осінь, — більше не можна купатися і заводити у воду худобу.